A 3.78g bullet moving at 300m/s enters and stops in an initially stationary 3.20
ID: 2191542 • Letter: A
Question
A 3.78g bullet moving at 300m/s enters and stops in an initially stationary 3.20kg wooden block on a horizontal frictionless surface. Part A: What's the speed of the bullet/block combination? Part B: What fraction of the bullet's kinetic energy was lost in this perfectly inelastic collision? Part C: How much work was done in stopping the bullet? Part D: If the bullet penetrated 5.00 cm into the wood, what was the average stopping force? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
(a) Speed of the bullet/block combination immediately after the collision
v = (m1 v1 + m2 v2 ) / (m1 + m2)
m1 = 3.78g; v1 = 300 m/s; m2 = 3.2 kg; v2 = 0;
Substitute and find v
Ans : v = .354 m/s
(b) The combined mass = m = 3.20378 kg
kinetic energy lost=170 J
c)work was done in stopping the bullet=170 J
d)
170=Fd=F*.05
F=3400 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.