A mass of 26 kg lies on a horizontal surface with a coefficient of static fricti
ID: 2193227 • Letter: A
Question
A mass of 26 kg lies on a horizontal surface with a coefficient of static friction of 0.67 and a coefficient of kinetic friction of 0.38. If a force of 39.1 Newtons is applied parallel to the surface (+x direction if you prefer), what is the magnitude of the static frictional force on the object in Newtons?Explanation / Answer
By F(net) = F(applied) - F(gravity) - F(friction) =>as v = constant=>a = 0=>F(net) = 0 => F(applied) = F(gravity) + F(friction) =>F(a) = mgsin? + µmg =>F(a) = mg[sin? + µ] =>F(a) = 26 x 10 [10/v{(24)^2 + (10)^2} + 0.2] (as given tan? = 10/24) =>F(a) = 152 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.