With the pressure held constant at 250 kPa , 43 mol of a monatomic ideal gas exp
ID: 2194822 • Letter: W
Question
With the pressure held constant at 250 kPa , 43 mol of a monatomic ideal gas expands from an initial volume of 0.85 m^3 to a final volume of 1.6 m^3.a) How much work was done by the gas during the expansion?
W= J
b) What was the initial temperature of the gas?
Ti= K
c) What was the final temperature of the gas?
Tf= K
d) What was the change of the internal energy of the gas?
DeltaU= J
e) How much heat was added to the gas?
Q= J
Help on any or all would be so much appreciated! I know PV=nRT is where I need to start, but I don't know how to put this together!
Explanation / Answer
a) Work done=PV=250*103*(1.6-0.85)=187500J
b)Ti=PV/nR=250*103*0.85/(43*8.314)=594.4 K
c)Tf=PV/nR=250*103*1.6/(43*8.314)=1119 K
d) U=nCv*T=43*1.5*8.314*(1119-594.4)=281318J
e)Q=W+U=187500J+281318J=468818J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.