A series RLC circuit with L = 12 mH, C = 3.5 mu or micro FF, and R = 5 ohm is dr
ID: 2196685 • Letter: A
Question
A series RLC circuit with L = 12 mH, C = 3.5 mu or micro FF, and R = 5 ohm is driven by a generator with a maximum emf of 110 V and a variable angular frequency omega. (a) Find the resonant (angular) frequency omega0. ( )rad/s (b) Find Irms at resonance. ( )A When the angular frequency omega = 9000 rad/s, (c) Find the capacitive reactance XC in ohms. ( )ohm Find the inductive reactance XL in ohms. ( )ohm (d) Find the impedance Z. (Give your answer in ohms.) ( )ohm Find Irms. ( )A (e) Find the phase angle (in degrees). ( )degreesExplanation / Answer
a). w = 1/sqrt(LC) = 4879.5 rad/s b). Irms(at resonance) = Vrms / R = 110/sqrt(2) * 5 = 15.556A c). Xc = 1/wC = 31.746ohms Xl = wL = 108ohms d). 76.42ohms e). 86.248 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.