Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two blocks with mass m1 = 22.5 kg and m2 = 7.0 kg are connected by a massless st

ID: 2196689 • Letter: T

Question

Two blocks with mass m1 = 22.5 kg and m2 = 7.0 kg are connected by a massless string over a frictionless and massless pulley. The angle of the incline is equal to 47.5o. The kinetic coefficient of friction between m1 and the incline is 0.24.

1)What is the minimum value of the static friction coefficient that will prevent m1 from starting to move if it is at rest.

2)Find the magnitude of the acceleration of the system if m1 has previously been pushed and is initially moving up the incline.

3)Find the magnitude of the acceleration of the system if m1 is then moving down the incline.

Explanation / Answer

1) minimum value of static friction co-efficient = (m2/m1*sin47.5) = 0.423 2) a = (7*9.8 - 0.24*22.5*9.8*sin47.5)/(22.5+7) = 4.4 m/s2 3) a = 1.86 m/s2
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote