A 625-g block is dropped onto a relaxed vertical spring that has a spring consta
ID: 2198935 • Letter: A
Question
A 625-g block is dropped onto a relaxed vertical spring that has a spring constant k =170.0 N/m. The block becomes attached to the spring and compresses the spring 63.7 cm before momentarily stopping. A) While the spring is being compressed, what work is done on the block by the gravitational force on it? B) While the spring is being compressed, what work is done on the block by the spring force? C) What is the speed of the block just before it hits the spring? (Assume that friction is negligible.) D) If the speed at impact is doubled, what is the maximum compression of the spring? I cannot figure out part C and D of this problemExplanation / Answer
Work done on the block by gravitational force=mgh=0.775*9.8*0.515=3.91 J;......Work done on the spring by spring force=0.5*k*(x^2)=0.5*190*(0.515^2)=25.19 J;........the speed of the block just before it hits the spring be v m/s............ Kinetic energy=0.5*m*v2=25.19-3.91=21.27...So v=7.4 m/s....If the speed is doubled speed=14.8 m/s....So by conserving energies 0.5*m*v2=mgx+0.5*k*(x^2);.....0.5*0.775*14.8*14.8=0.775*9.8*x+0.5*190*(x^2);.....So x=0.9061m=90.61cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.