A 54 kg skater is standing still in front of a wall. By pushing against the wall
ID: 2199513 • Letter: A
Question
A 54 kg skater is standing still in front of a wall. By pushing against the wall she propels herself backward with a velocity of -1.3 m/s. Her hands are in contact with the wall for 0.80 s. Ignore friction and wind resistance. Find the magnitude and direction of the average force she exerts on the wall (which has the same magnitude, but opposite direction, as the force that the wall applies to her). (Answer in Magnitude & Direction) (Choices for direction: Upward, Opposite the velocity of the skater, the same direction as the velocity of the skater, not enough info to tell)Explanation / Answer
impulse=momentum ft=mv Force * .8 seconds = 58 kg * 1 m/s f= 58/.8=72.5 kg-m/sec^2= 72.5 Newton she pushes against the wall, direction is normal to the wall
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.