A flywheel of mass 182 kg has an effective radius of 0.61 m (assume the mass is
ID: 2200344 • Letter: A
Question
A flywheel of mass 182 kg has an effective radius of 0.61 m (assume the mass is concentrated along a circumference located at the effective radius of the flywheel). (a) How much work is done to bring this wheel from rest to a speed of 119 rpm in a time interval of 27.2 s? (b) What is the applied torque on the flywheel (assumed constant)?Explanation / Answer
1 rpm = 2pi/60 rad/s => 119 rpm = 12.46 rad/s = w a.)F = Kf - Ki = Kf = 1/2 * I * w^2 = 1/2 * 67.72 * 12.46^2 = 21027.96 J b) alpha = w / t = 12.46 / 27.2 = 0.458 rad/s^2 I = m*r^2 = 182 * 0.61^2 = 67.72 kg/m^2 T = I * alpha = 31.02 N.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.