Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A flywheel of mass 185 kg has an effective radius of 0.60 m (assume the mass is

ID: 1903008 • Letter: A

Question

A flywheel of mass 185 kg has an effective radius of 0.60 m (assume the mass is concentrated along a circumference located at the effective radius of the flywheel). (a) How much work is done to bring this wheel from rest to a speed of 120 rpm in a time interval of 35.0 s? (in kg please) (b) What is the applied torque on the flywheel (assumed constant)? (in N * m please)

Explanation / Answer

1 rpm = 2pi/60 rad/s => 120 rpm = 12.57 rad/s = w a) alpha = w / t = 12.57 / 35 = 0.35 rad/s^2 I = m*r^2 = 185 * 0.60^2 = 66.6 kg/m^2 T = I * alpha = 23.31 N.m b) F = Kf - Ki = Kf = 1/2 * I * w^2 Hope this help!

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote