Two pole-vaulters just clear the bar at the same height. The first lands at a sp
ID: 2204203 • Letter: T
Question
Two pole-vaulters just clear the bar at the same height. The first lands at a speed of 7.60 m/s, and the second lands at a speed of 7.90 m/s. The first vaulter clears the bar at a speed of 2.00 m/s. Ignore air resistance and friction and determine the speed at which the second vaulter clears the bar.Explanation / Answer
They both clear same height. So change in P.E. for both is same. Let change in P.E. = x and let second person clears the vault at v m/s But change in P.E. = Change in K.E. For first person: change in P.E. = Change in K.E. =>x = 0.5*m*((7.6^2)-(2^2)).....(1) For second person: change in P.E. = Change in K.E. =>x = 0.5*m*((7.9^2)-(v^2))..(2) equating (1) and (2) we get, 0.5*m*((7.6^2)-(2^2)) = 0.5*m*((7.9^2)-(v^2)) Assuming they are having same mass =>v = 2.080 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.