Antireflection Coating A glass lens ((glass) n= 1.52) has an antireflection coat
ID: 2205664 • Letter: A
Question
Antireflection Coating
A glass lens ((glass) n= 1.52) has an antireflection coating of (MgF2 (n = 1.38))
A. For 503-nm light, what minimum thickness of (MgF2) will cause the reflected rays R2 and R4 in the figure to interfere destructively, assuming normal incidence?
B. Interference will also occur between the forward-moving rays R1 and R3 in the figure. What minimum thickness of (MgF2) will cause these two rays to interfere constructively?
Thank you!
Explanation / Answer
check this link http://info.adimec.com/blogposts/bid/40330/Anti-reflection-coatings-improve-accuracy-for-high-performance-cameras
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.