Two small speakers are separated by a distance of 5 cm, as shown. The speakers a
ID: 2212721 • Letter: T
Question
Two small speakers are separated by a distance of 5 cm, as shown. The speakers are driven in phase with a sine wave signal of frequency 14 kHz. A small microphone is placed a distance 0.9 m away from the speakers on the axis running through the middle of the two speakers, and the microphone is then moved perpendicular to the axis. Where does the microphone record the first minimum of the interference pattern from the speakers as measured from the axis? The speed of sound in air is 343 m/s and
m (from axis)
the first maximum
m (from axis)
Explanation / Answer
frequency=f=14000 Hz speed of wave=v=343 m/s so wavelength=l=v/f=343/14000=0.0245 m so for first minimum,the distance=1.5*l*0.9/0.05=66.15 cm for first maximum, distance=1*l*0.9/0.05=44.1 cm [ from young' double slit theory, if wavelength is l,distance of receiver is L and distance between slits is D, minima occurs at distance=(m+0.5)*l*L/D maxima occurs at distance=m*l*L/D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.