A mass m is attached to a spring of force constant 74.0N/m and allowed to oscill
ID: 2213295 • Letter: A
Question
A mass m is attached to a spring of force constant 74.0N/m and allowed to oscillate. The figure (Figure 1) shows a graph of its velocity v_{x} as a function of time t . http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1266253/3/yg.11.39.jpg A) Find the period. B) Find the frequency and the angular frequency of this motion. C) What is the amplitude (in cm)? D) At what times does the mass reach the position x = +/- A? E) Find the maximum acceleration of the mass. F) Find the times at which the maximum acceleration occurs. G) What is the mass m ?Explanation / Answer
k=74 N/m v=20*cos(pi*t/0.8) x=20*0.8/pi *sin(pi*t/0.8) w=pi/0.8=3.925 rad/s f=w/2*pi=0.625 hz T=1/f=1.6 sec amplitude=20*0.8/pi=5.09 m d)pi*t/0.8=pi/2 t=0.4 sec e)a=A*w^2=5.09*3.925^2=78.41 m/s^2 f)time=0.4 sec g)w=sqrt(k/m) m=74/3.925^2=4.8 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.