A mass m is attached to a spring of force constant 74.0 N / m and allowed to osc
ID: 2261581 • Letter: A
Question
A mass m is attached to a spring of force constant 74.0N/m and allowed to oscillate. The figure (Figure 1) shows a graph of its velocity vx as a function of time t .
At what times does the mass reach the position x=
A mass m is attached to a spring of force constant 74.0N/m and allowed to oscillate. The figure (Figure 1) shows a graph of its velocity vx as a function of time t At what times does the mass reach the position x= plusminus A? 2 answers Find the maxi mu m acceleration of the mass. Find the times at which the maxi mu m acceleration occurs. What is the mass m ?Explanation / Answer
1. velocity is highest at centre and 0 at end positins.
so ,
he mass reach the position x= A at 0.4sec
and he mass reach the position x= - A at 0.8 sec.
2.period = 1.6 sec,
freq = 1/1.6.
and w = 2pi * f,
w = 3.925 ,
max acc = w * max velocity = 3.925*2078.5 cm^2 /s
3.
time of reaching max acc= is 0.4 & 0.8 sec
4.
w = sqrt (k/m)
m =K/W^2
M = 74/3.925^2 = 4.803 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.