Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass m = 2.4kg is attached to a string that is wrapped around the cir

ID: 2214405 • Letter: A

Question

A block of mass m = 2.4kg is attached to a string that is wrapped around the circumference of a wheel of radius R = 8.7cm . The wheel rotates freely about its axis and the string wraps around its circumference without slipping. Initially the wheel rotates with an angular speed omega, causing the block to rise with a linear speed v = 0.35m/s .(Figure 1) Part A Find the moment of inertia of the wheel if the block rises to a height of h = 8.3cm before momentarily coming to rest. Express your answer using two significant figures. I =

Explanation / Answer

please provide the mass of the wheel

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote