A block of mass m = 2.40 kg is pushed a distance d = 6.70 m along a frictionless
ID: 1434681 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.40 kg is pushed a distance d = 6.70 m along a frictionless, horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 16.0 N directed at an angle = 27.0° below the horizontal as shown in the figure below. (a) Determine the work done on the block by the applied force. 95.5 Correct: Your answer is correct. J (b) Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table. J (c) Determine the work done on the block by the gravitational force. J (d) Determine the work done by the net force on the block. J
Explanation / Answer
Here, the applied force F=16 N at an angle of 27°
Surface is frictionless, so coefficient of friction, mu =0. Mass m=2.40 kg
normal force = m g + F sin 27 = 2.4 * 9.8 + 16 * 0.454 = 30.784 N
gravitational force. = m g = 2.4 * 9.8 = 23.52 N
net force is = F cos 27 = 16 * 0.891 = 14.256 N
Now,
(a) Work done on the block by the applied force. = 16 * 6.7 = 107.2 J
(b) Work done on the block by the normal force = 30.784 * 6.7 = 206.25 J
(c) work done on the block by the gravitational force. = 23.52 * 6.7 = 157.58 J
(d) work done by the net force on the block. = 14.256 * 6.7 = 95.51 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.