A block of mass m = 2.40 kg is pushed a distance d = 3.70 m along a frictionless
ID: 2136864 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.40 kg is pushed a distance d = 3.70 m along a frictionless, horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 16.0 N directed at an angle ? = 20.0
A block of mass m = 2.40 kg is pushed a distance d = 3.70 m along a frictionless, horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 16.0 N directed at an angle ? = 20.0 degree below the horizontal as shown in the figure below. Determine the work done on the block by the applied force. Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table. Determine the work done on the block by the gravitational force. Determine the work done by the net force on the block.Explanation / Answer
a)
'W1=Fdcos(a ) ==16*3.7*cos(20)
W=55.63 J
b)
W2=0
c)
W3=0
d)
W =W1+W2+W3
W=55.63 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.