A pendulum consists of a 320 g solid ball 15.0 cm in diameter, suspended by an e
ID: 2214972 • Letter: A
Question
A pendulum consists of a 320 g solid ball 15.0 cm in diameter, suspended by an essentially massless string 60.0 cm long.
Part A
Calculate the period of this pendulum, treating as a simple pendulum. Express your answer using four significant figures.
T_simple =
Part B
Calculate the period of this pendulum, treating as a physical pendulum. Hint: Remember the parallel-axis theorem. Express your answer using four significant figures.
T_phys =
Part C
How much error is introduced by the simple pendulum approximation?
(T_phys-T_simple)/T_ phys = (%)
Explanation / Answer
a) A simple pendulum is one which can be considered to be a point mass suspended from a string or rod of negligible mass. It is a resonant system with a single resonant frequency. For small amplitudes, the period of such a pendulum can be approximated by: T = 2 pi x racine L/g L= 40cm g = 9.81 ms2 T = 1.26874 s http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hba… b) A physical pendulum in the form of a uniform rod suspended by its end has period L=40 g= 9.81ms2 T= 1.03592 s http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hba… c) T(phys)-T(simple)/Tphys= (1.03592 - 1.26874 )/ 1.03592 = 0.224
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.