Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Speedy Sue, driving at 33.0 m/s, enters a one-lane tunnel. She then observes a s

ID: 2220704 • Letter: S

Question

Speedy Sue, driving at 33.0 m/s, enters a one-lane tunnel. She then observes a slow-moving van 155 m ahead traveling with velocity 5.10 m/s. Sue applies her brakes but can accelerate only at -2.00 m/s2 because the road is wet. Will there be a collision? Yes No If yes, determine how far into the tunnel and at what time the collision occurs. If no, determine the distance of closest approach between Sue's car and the van, and enter zero for the time. distance m time s

Explanation / Answer

distance moved by sue =33^2/(2*2) =272.25>155m so der willl be collision b) collision occurs at a time when 155 is the total distance travelled by car and sue so 155=5.1*t+33-2t t=39.35s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote