A block is pushed against the spring with spring constant k (located on the left
ID: 2220867 • Letter: A
Question
A block is pushed against the spring with spring constant k (located on the left-hand side of the track) and compresses the spring a distance 5.4 cm from its equilibrium position (as shown in the ?gure below). The block starts at rest, is accelerated by the compressed spring, and slides across a frictionless track except for a small rough area on a horizontal section of the track (as shown in the ?gure below). It leaves the track horizontally, ?ies through the air, and subsequently strikes the ground. The acceleration of gravity is 9.81 m/s^ 2.
a)What is the spring constant k ?
Answer in units of N/m
B)What is the speed v of the block when it leaves
the track?
Answer in units of m/s
c)What is the total speed of the block when it
hits the ground?
Answer in units of m/s
Explanation / Answer
2=.5*9.8*t^2
t=
t=.4
v*.4=4.68
v=11.7m/s when leves surface
.5*.564*11.7^2+.564*9.81*2=.5*.564*v^2
v=13.27 when hit ground
.5k*.054^2-1.4*.3*.564*9.8=.5*.564*11.7^2
k=28070.48
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.