A spring gun is made by compressing a spring in a tube and then latching the spr
ID: 2223242 • Letter: A
Question
A spring gun is made by compressing a spring in a tube and then latching the spring at the compressed position. A 4.97 g pellet is placed against the compressed and latched spring. The spring latches at a compression of 3.48 cm, and it takes a force of 9.12 N to compress the spring to that point. (A) If the gun is red vertically, how fast (m/s) is the pellet moving when it loses contact with the spring? (B) To what maximum height (m) will the pellet rise? (as measured from the original latched position)Explanation / Answer
spring const = F/x = 9.12/ .0348 = 262 .07 N/m connserving the energy till the pellet loose the gun 1/2 m v^2 = 1/2 kx^2 v = 7.99 m/s now conserving the energy till the pellet gained its max height . h = v^2/ 2 g = 3.25 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.