A spring gun is made by compressing a spring in a tube and then latching the spr
ID: 2242322 • Letter: A
Question
A spring gun is made by compressing a spring in a tube and then latching the spring at
the compressed position. A 4.97-g pellet is placed against the compressed and latched
spring. The spring latches at a compression of 4.76 cm, and it takes a force of
9.12 N to compress the spring to that point.
(a) If the gun is fired vertically, how fast (m/s) is the pellet moving when it loses contact
with the spring?
(b) To what maximum height (m) will the pellet rise? (as measured from the original
latched position)
Explanation / Answer
a)
k = F/x = 9.12/0.0476 = 191.6
conservation of energy:
0.5 k x^2 = m g x + 0.5 m v^2
==> 0.5*191.6*0.0476*0.0476 = 4.97e-3*9.8*0.0476 + 0.5*4.97e-3*v^2
==> v = 9.30 m/s
b)
conservation of energy:
0.5 k x^2 = m g h
==> 0.5*191.6*0.0476*0.0476 = 4.97e-3*9.8*h
==> h = 4.46 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.