A 35.0 kg block at rest on a horizontal frictionless air track is connected to t
ID: 2227886 • Letter: A
Question
A 35.0 kg block at rest on a horizontal frictionless air track is connected to the wall via a spring. The equilibrium position of the mass is defined to be at x=0. Somebody pushes the mass to the position x= 0.350 m, then lets go. The mass undergoes simple harmonic motion with a period of 5.60 s. What is the position of the mass 4.704 s after the mass is released? Consider the same mass and spring discussed in the previous problem. What is the magnitude of the maximum acceleration the mass undergoes during its motion?
Explanation / Answer
angular frequency(w) = 2p/T = 1.122 rad/sec here A = 0.35 m since we know that x4 = A*cos(wt) = 0.35*cos(1.122*4) = -0.0778 m A max = A*w² = 0.35*1.122² = 0.4406 m/s²
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.