A 34.5 kg box initially at rest is pushed 5.80 m along a rough, horizontal floor
ID: 1352082 • Letter: A
Question
A 34.5 kg box initially at rest is pushed 5.80 m along a rough, horizontal floor with a constant applied horizontal force of 135 N. If the coefficient of friction between box and floor is 0.300, find the following.
(a) the work done by the applied force
J
(b) the increase in internal energy in the box-floor system due to friction
J
(c) the work done by the normal force
J
(d) the work done by the gravitational force
J
(e) the change in kinetic energy of the box
J
(f) the final speed of the box
m/s
Explanation / Answer
Here,
a)
work done by applied force = force * distance
work done by applied force = 135 * 5.8
work done by applied force = 783 J
the work done by applied force is 783 J
b)
increase in internal energy = work done by frictional force
increase in internal energy = 0.3 * 34.5 * 9.8 * 5.80
increase in internal energy = 588.3 J
the increase in internal energy is 588.3 J
c)
as the noraml force is very perpendicular to the displacement
work done by normal force = 0 J
d)
as the gravitational force is perpendicular to displacemnt
work done by gravitational force = 0 J
e)
change in kinetic energy = net work done
change in kinetic energy = 783 - 588.3
change in kinetic energy = 194.7 J
the change in kinetic energy is 194.7 J
f)
let the final speed is v
0.5 * 34.5 * v^2 = 194.7
v = 3.36 m/s
the final speed of the box is 3.36 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.