Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When the terminals of a batter are connected to two parallel conducting plates w

ID: 2234796 • Letter: W

Question

When the terminals of a batter are connected to two parallel conducting plates with a small gap between them, the resulting charge on the plates produce a nearly uniform electric field between them. I the plates are 1.0 cm apart and are connected t a 100 V battery, the field is vertically upward and has a magnitude of = 1.00 x104 N/C a) Find the acceleration (a) of an electron that starts from rest from the upper plate. b) What is the velocity and kinetic energy (KE) that is acquired while the electron travels 1.0 cm to the lower plate? c) How long does it take to travel this distance?

Explanation / Answer

a) q E = m a

a = q E/m
=1.6E-19 *1E4/9.11E-31=1.76E15

b) v^2 = v0^2 + 2 a d

v^2 = 0 + 2*1.76E15*.01

v=5.93E6 m/s

KE = 1/2 mv^2 =0.5*9.11E-31*(5.93E6)^2=1.6E-17 J

c) x = 1/2 a t^2

.01 = 0.5*1.76E15*t^2

t=3.37E-9 s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote