When the price of squiggles is $700, 2200 units are demaded. When the price per
ID: 1186601 • Letter: W
Question
When the price of squiggles is $700, 2200 units are demaded. When the price per unit of squiggles is $300, 4200 units of squiggles are demanded.
1) Use these two points and calculate the estimated demand function ( You are estimating a straight line demand function going through these two points. You can write P as a function of Q or R as function of P.)
2) Calculate the elasticity of demand between a price of $300 and price of $320
3) Calculate the elasticity of demand betwen a price of $700 and price of $720
4) Given your estimated demand function, how much would you estimate to be demanded when the price is $500?
Explanation / Answer
1. Let Price be P and Demand be Q
(P-300)/ (700-300) = (Q-4200)/(2200-4200)
=> Q = 5700-5P
2. Q(300) = 4200
Q(320) = 4100
Elasticity of demand = (-100/4200) / (20/320) = -0.38
3. Q(700) = 2200
Q(720) = 2100
Elasticity of demand = (-100/2200) / (20/720) = -1.636
4. Q = 5700 - (5*500) = 3200 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.