A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for \
ID: 2236263 • Letter: A
Question
A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for "green" or sustainable energy. In certain parts of the country, wind farms are a viable alternative to conventional energy sources. An average wind turbine (the device which converts rotational motion to electricity) has a maximum capacity of 1.20 MW. However, realistically the wind turbine never runs at full power. If a wind turbine runs at 27.4% capacity for 1.00 year, how much energy does the wind turbine generate? P= ? kWhExplanation / Answer
effective energy=1.2*0.274
=0.3288 MW
so energy=0.3288*10^6*365*24*60*60
= 1.0369*10^13J
P=2880288 kW hr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.