A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for \
ID: 2860611 • Letter: A
Question
A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for "green" or sustainable energy. In certain parts of the country, wind farms are a viable alternative to conventional energy sources. An average wind turbine (the device which converts rotational motion to electricity) has a maximum capacity of 1.00 MW. However, realistically the wind turbine never runs at full power. If a wind turbine runs at 31.2% capacity for 1.00 year, how much energy does the wind turbine generate? E = An average American household consumes 9500 kWh in 1.00 year. How many houses can the one wind turbine power? Number of houses =Explanation / Answer
1 year = 8760 hours
E = 1 *10^6 * 0.312 * 8760
E= 2733120 kWh ----ANSWER a
b)
no of houses = E/ power for 1 house
no of houses = 2733120/9500
no of houses = 2733120/9500 = 287.69 -----approximately 290 houses
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.