What is the potential difference between yi= -5cm and yf= 5cm in the uniform ele
ID: 2238409 • Letter: W
Question
What is the potential difference between yi= -5cm and yf= 5cm in the uniform electric field E= (20000i(hat) - 50000j(hat)) V/m?Express your answer as an integer and include the appropriate units.
Please show the whole process with how you arrive at the answer, not the answer alone.
What is the potential difference between yi= -5cm and yf= 5cm in the uniform electric field E= (20000i(hat) - 50000j(hat)) V/m?
Express your answer as an integer and include the appropriate units.
Please show the whole process with how you arrive at the answer, not the answer alone.
Explanation / Answer
V at (0,-5) = 50000 * .05 = 2500 V V at (0,5) = -50000 * .05 = -2500V Difference = 5000 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.