A small block of ice with mass 0.12 kg is placed against a horizontal compressed
ID: 2238553 • Letter: A
Question
A small block of ice with mass 0.12 kg is placed against a horizontal compressed spring mounted on a horizontal table top that is h-1.9m above the floor. The spring has a force constant k-2300N/m and is initially compressed .045 meters. The spring is released, and the block slides along the table without friction, goes off the edge of the table, and travels to the floor. a)What is the speed of the ice when it goes off the edge of the table? b)What is the speed of the ice when it hits the floor? c)At what horizontal distance D from the edge of the table does the ice hit the floor?Explanation / Answer
a) 1/2 kx^2 = 1/2 mv^2
2300*.045^2 = .12*v^2
v=6.23 m/s
b) 1/2 kx^2 + m gh = 1/2 mv^2
0.5*2300*.045^2 + 0.12*9.81*1.9 = 0.5*1.2*v^2
v=8.72
c)
y = y0 + v0y t + 1/2 at^2
0 = 1.9 - 0.5*9.81*t^2
t=0.622
x = 6.23*0.622=3.88 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.