A rigid square wire carries of I = 5.90A. The wire runs between the north and so
ID: 2239576 • Letter: A
Question
A rigid square wire carries of I = 5.90A. The wire runs between the north and south poles of 8 small magnets stacked together and held at a constant elevation as shown in the above diagram, where each magnet has a thickness of t = /8 = 1.55cm and a magnetic field |B| = 0.119T between the poles. (a) If the wire is hanging in equilibrium, then what is the mass of the rigid wire? (b) If a nonmagnetic mass of mh = 14.5g is hung from the bottom of the wire, then by what factor must the current be increased to remain in equilibrium?Explanation / Answer
M = (i L B)/g = (5.9*0.119*8*1.55e-2)/9.8 = 0.00888 Kg
b)
(14.5e-3 + 0.0088837)/0.0088837 * 0.119 = 0.313 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.