An RLC circuit such as that of Figure ( a ) has R = 4.30 ?, C = 19.1 ?F, L = 1.4
ID: 2241580 • Letter: A
Question
An RLC circuit such as that of Figure (a) has R = 4.30 ?, C = 19.1 ?F, L = 1.43 H, and ?m = 33.7 V. (a) At what angular frequency ?d will the current amplitude have its maximum value, as in the resonance curves of Figure (b)? (b) What is this maximum value? At what (c) lower angular frequency ?d1 and (d) higher angular frequency ?d2 will the current amplitude be half this maximum value? (e) What is (?d2 - ?d1)/?d, the fractional half-width of the resonance curve for this circuit?
EAT_1292342783771_0_7939092050372686.gif
A)____Rads/s
B)____A
C)____Rad/s
D)____Rad/s
E)____
Explanation / Answer
a) resonant frequency will be, w= 1/sqrt(LC)= 1/(1.43*19.1 *10^-6)
=191.34 rad/s
b) maximum vamule of current= em/r
= 33.7/4.3
7.84A
c)
quality factor Q, = wL/R= 191.34*1.43/4.3
=63.66
therefore w/(w2-w1)= Q= 63.66
=> w2-w1= 193.34/63.66
=3.04
c) therefore lower frequency w1- 193.34-3.04/2
= 191.82 rad/s
D)
higher frequency w2= 194.86 rad/s
(E) w2-w1)/w= 1/Q= 1/63.66 = 0.016
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.