Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The mechanism shown in the figure (Figure 1) is used to raise a crate of supplie

ID: 2241694 • Letter: T

Question

The mechanism shown in the figure (Figure 1) is used to raise a crate of supplies from a ship's hold. The crate has total mass 48kg. A rope is wrapped around a wooden cylinder that turns on a metal axle. The cylinder has radius 0.21m and a moment of inertia I = 3.0kg?m 2 about the axle. The crate is suspended from the free end of the rope. One end of the axle pivots on frictionless bearings; a crank handle is attached to the other end. When the crank is turned, the end of the handle rotates about the axle in a vertical circle of radius 0.12m, the cylinder turns, and the crate is raised. What magnitude of the force F? applied tangentially to the rotating crank is required to raise the crate with an acceleration of 1.40m/s 2? (You can ignore the mass of the rope as well as the moments of inertia of the axle and the crank.)

Explanation / Answer

Force required to accelerate the crate, Fc = weight (mg) + accel. force (ma)
Fc = 48kg x (9.80 + 1.40)m/s = 537.60N
Torque at cylinder due to crate, Tc = Fc x r = 537.60N x 0.21m = 112.896 Nm

Torque required to accel. cylinder, T' = I.? .. (MoI x ang.accel. .. equivalent to F = ma)
T' = 3.0kg.m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote