An electron is projected with an initial speed 2.00 An electron is projected wit
ID: 2242331 • Letter: A
Question
An electron is projected with an initial speed 2.00
An electron is projected with an initial speed 2.00Times106m/s into the uniform field between the parallel plates in the figure(Figure 1) . Assume that the field between the plates is uniform and directed vertically downward, and that the field outside the plates is zero. The electron enters the field at a point midway between the plates. If the electron just misses the upper plate as it emerges from the field, find the speed of the electron as it emerges from the field?Explanation / Answer
Initial vertical velocity of the electron is zero.
Initial horizontal velocity of the electron is 2.0 x 10? m/s (Is that what you meant in the question or is it 2x106 = 212m/s?)
Time taken to cross the plates = 0.02 / (2.0x10?) = 10ns
Given that the electron enters midway between the plates and it just misses the upper plate as it emerges. Hence the vertical displacement of the electron = 0.5cm = 0.005m
The acceleration of the electron in the vertical direction is calculated as follows.
s = ut + 1/2 at
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.