A 2.360 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static fricti
ID: 2243456 • Letter: A
Question
A 2.360 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static friction between the block and the desk is ?s = 0.605 and the coefficient of kinetic friction is ?k = 0.155. At time t = 0, a force F = 8.61 N is applied horizontally to the block. State the force of friction applied to the block by the table at the following times:t = 0,t > 0.Consider the same situation, but this time the external force F is 17.4 N. Again state the force of friction acting on the block at the following times:t = 0,t > 0.
Explanation / Answer
maximum static friction force f=0.605*2.36*10=14.278N
since F is less than f
hence f=F=8.61N
in Case 2
f=0.155*2.36*10=3.658N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.