Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2.250×10 2 M solution of NaCl in water is at 20.0C. The sample was created by

ID: 564145 • Letter: A

Question

A 2.250×102M solution of NaCl in water is at 20.0C. The sample was created by dissolving a sample of NaCl in water and then bringing the volume up to 1.000 L. It was determined that the volume of water needed to do this was 999.4 mL . The density of water at 20.0C is 0.9982 g/mL.

Part A

Calculate the molality of the salt solution.

Express your answer to four significant figures and include the appropriate units.

View Available Hint(s)

0.4150.415MM

SubmitPrevious Answers

Incorrect; Try Again; 7 attempts remaining

Part B

Calculate the mole fraction of salt in this solution.

Express the mole fraction to four significant figures.

View Available Hint(s)

Submit

Part C

Calculate the concentration of the salt solution in percent by mass.

Express your answer to four significant figures and include the appropriate units.

View Available Hint(s)

Submit

Part D

Calculate the concentration of the salt solution in parts per million.

Express your answer as an integer to four significant figures and include the appropriate units.

View Available Hint(s)

Submit

mNaCl =

0.4150.415MM

Explanation / Answer

Ans. #A. Given, molality of salt solution = 2.250 x 10-2 M = 0.0225 M

Both the values (2.250 x 10-2 M, 0.0225 M) have 4 significant figures.

#B. Moles of NaCl = Molarity x Volume of solution in liters

                                    = 2.250 x 10-2 M x 1.000 L

                                    = 0.0225 mol

# Mass of NaCl = Moles x Molar mass = 0.0225 mol x (58.442468 g/ mol) = 1.3150 g

# Mass of water (solvent) = Volume x Density

= 999.4 mL x (0.9982 g/mL) = 997.60108 g

Moles of H2O = Mass / Molar mass = 997.60108 g / (18.01528 g/ mol) = 55.3753 mol

# Total moles of Solution = Moles of NaCl + Moles of H2O

                                                = 0.0225 mol + 55.3753 mol

                                                = 55.3978 mol

# Mole fraction of NaCl = Moles of NaCl / Total moles of solution

                                                = 0.0225 mol / 55.3978 mol

                                                = 4.061 x 10-4 = 0.0004 (Prefer scientific notation)

#C. Mass of solution = Mass of NaCl + Mass of Water

                                    = 1.3150 g + 997.60108 g

                                    = 998.91608 g

% NaCl = (Mass of NaCl / Mass of Solution) x 100

                        = (1.3150 g / 998.91608 g) x 100

                        = 1.316 x 10-1 %

#D. [NaCl], ppm = Mass of NaCl in mg / Mass of solution in kg

                        = 1315.0 mg / 0.99760108 g

                        = 1318.162 mg/ kg                                                   ; [1 mg/ kg = 1 ppm]

                        = 1.318 x 103 ppm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote