Two people are standing on a horizontal platform that is rotating about its cent
ID: 2243907 • Letter: T
Question
Two people are standing on a horizontal platform that is rotating about its center. The platform is rotating at a constant rate of 1 revolution in 6.5 seconds. Person K is standing 2.0 m from the center of the platform and person Z is standing 0.8 m from the center of the platform.
What is the difference between person K's linear (tangential) speed (in m/s) and person Z's speed? Give the answer in m/s to four significant figures. Please show detailed work so that the process is easy to follow.
Explanation / Answer
w = 6.28/6.5 = 0.96615 rad/s
VK = rK*w = 2*0.96615 = 1.9323 m/s
VZ = rZ*w = 0.8*0.96615 = 0.7729 m/s
VK - VZ = 1.1594 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.