Two particles, with charges of q1 = 40.0 nC and q2 = ?40.0 nC, are placed at the
ID: 2239337 • Letter: T
Question
Two particles, with charges of q1 = 40.0 nC and q2 = ?40.0 nC, are placed at the points with coordinates (0, 4.00 cm) and (0, ?4.00 cm) as shown in the figure below. A particle with charge q3 = 20.0 nC is located at the origin.
(a) Find the electric potential energy of the configuration of the three fixed charges.
(b) A fourth particle, with a mass of 1.59 10^ -13 kg and a charge of q4 = 80.0 nC, is released from rest at the point (3.00 cm,0). Find its speed after it has moved freely to a very large distance away in m/s .
Explanation / Answer
(a) U =electric energy =kq3q1/r +kq3q2/r +kq2q1/r=-9*10^-9*1600/0.08=-1.8*10^-4..............(b) V =speed =[2*k*q3*q4/(m*0.03)]^0.5 =77702.86 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.