A 30 turn square coil (length of side 12 cm) with a total resistance of 2.5 W is
ID: 2243928 • Letter: A
Question
A 30 turn square coil (length of side 12 cm) with a total resistance of 2.5 W is placed in a uniform magnetic field directed perpendicularly to the plane of the coil. The magnitude of the field varies with time according to B = A e^8t, where A = 50 mT and t is measured in seconds. What is the magnitude in V of the induced emf in the coil at t=0?
A 30 turn square coil (length of side 12 cm) with a total resistance of 2.5 W is placed in a uniform magnetic field directed perpendicularly to the plane of the coil. The magnitude of the field varies with time according to B = A e^8t, where A = 50 mT and t is measured in seconds. What is the magnitude in V of the induced emf in the coil at t=0?Explanation / Answer
B = A e^8t
Induced EMF = NA*dB/dt
= (30*0.12*0.12)*(50*10^-3)*8*e^(8*0)
= 0.1728 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.