A 3.75 ? F capacitor, initially charged to 30.4V , discharges when it is connect
ID: 1321388 • Letter: A
Question
A 3.75?F capacitor, initially charged to 30.4V , discharges when it is connected in series with a resistor.
Part A
How much energy does this capacitor store when fully charged?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the capacitor's voltage when it has only half of its maximum energy?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What resistance is necessary to cause the capacitor to have only 50% of its energy left after 0.5s of discharge?
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
What is the current in the resistor at this time?
SubmitMy AnswersGive Up
U = mJExplanation / Answer
a)
Energy stored in the capacitor is
U = ( 1/ 2) C V^2 = ( 1/2 ) ( 3.75*10^ -6 F ) ( 30.4 V) ^2 = 0.00115 J
b)
If the decreases to half
U /2 = ( 1/2 ) C V^2 ==> V = sqrt ( U / C) = sqrt ( 0.00115 J / 3.75*10^ -6 F) = 17.55 V
c)
charge
Q = CV = ( 3.75*10^ -6 F ) ( 17.55 V ) = 6.58*10^-5 C
Q_o =CV = ( 3.75*10^-6 V ) ( 30.5 V) = 0.115*10^-3 C
e ^ - t / RC = Q / Q_o
-t / RC = 0.558
R = 0.5 s / ( 0.558 ) ( 3.75*10^ -6 )
=2.3895*10^5 ohm
d)
current
I = V / R = 7.323*10^-5 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.