A 3.48g bullet moving at 300m/s enters and stops in an initially stationary 3.50
ID: 1902242 • Letter: A
Question
A 3.48g bullet moving at 300m/s enters and stops in an initially stationary 3.50kg wooden block on a horizontal frictionless surface. What's the speed of the bullet/ block combination? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. upsilon = What fraction of the bullet's kinetic energy was lost in this perfectly inelastic collision? f = How much work was done in stopping the bullet? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. w =Explanation / Answer
a)Conserving momentum,
0.00348*300=3.50348*v
v=0.30m/s
b)Loss in KE=0.5m1u2-0.5Mv2=156.44J
Initial energy=0.5m1u2=156.6J
Loss%=99.9%
c)Work done in stopping the bullet=KE of bullet=-160J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.