A 3.74 microF capacitor is connected to a 11.9 V battery. a) What is the charge
ID: 1865594 • Letter: A
Question
A 3.74 microF capacitor is connected to a 11.9 V battery.a) What is the charge on each plate of the capacitor? Answer in units of C. -answer: 4.4506e-5 C (inputs as correct)
b) If this same capacitor is connected to a 1.89 V battery, how much electric potential energy is stored? Answer in units of J. 002 (part 1 of 2) 10.0 points A 3.74 ?F capacitor is connected to a 11.9 V battery. What is the charge on each plate of the capacitor? Answer in units of C 003 (part 2 of 2) 10.0 points If this same capacitor is connected to a 1.89 V battery, how much electrical potential energy is stored? Answer in units of J
Explanation / Answer
the relation between charge, capacitance, and the potential difference is given by-
q=cv;
q=3.74*10^10-6 * 11.9
solving we have q=4.4*10^-5c
=4.4*e^-5c(in computer)
2) here, electric potential v=1.89 v;
now, as the same capacitor is connected the charge on the plate of the capacitor will be the same as calculated above giving c=4.4*e^-5c
now by relationship;
electrical potential energy is given by
E=v*c
=1.89*4.4*10^-5j;
=8.31*10^-5j;
= 8.31*e^-5j.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.