A string, wrapped around a thin walled hollow wheel (as shown) with a radius of
ID: 2244710 • Letter: A
Question
A string, wrapped around a thin walled hollow wheel (as shown) with
a radius of 0.25 m is pulled with a constant force F. The moment of inertia
of the wheel about its axle is 0.050 kg-m2. The wheel starts from rest and
reaches a rotational rate of 16 rad/s in 4 seconds. [NOTE: The moment of
inertia of a thin walled hollow cylinder of mass M and radius R about its
central axis is given by I = MR
Explanation / Answer
r = 0.25 m
I = 0.05 kg.m^2
wo = 0 at t = 0
w = 16 rad/s at t = 4s
a) alfa = (w - wo)/t = 16/4 = 4 rad/s^2
b) Torque, T = I*alfa
F*r = I*alfa
F = I*alfa/r
= 0.05*4/0.25
= 0.8 N
c) theat = 0.5*alfa*t^2
= 0.5*4*4^2
= 32 radians
d) T = r*F = 0.25*0.8 = 0.2 N.m
e) I = M*r^2
M = I/r^2
= 0.05/0.25^2
= 0.8 kg
f) work done = T*theta
= 0.2*32
= 6.4 J
g)
change in kinetic energy = 0.5*I*(w^2-wo^2)
= 0.5*I*w^2
= 0.5*0.05*16^2
= 6.4 J
workdone = change in kinetic enrgy
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.