A water tower is a familiar sight in many towns. The purpose of such a tower is
ID: 2245115 • Letter: A
Question
A water tower is a familiar sight in many towns. The purpose of such a tower is to provide storage capacity and to provide sufficient pressure in the pipes that deliver the water to customers. The drawing shows a spherical reservoir that contains 3.22 x 105 kg of water when full. The reservoir is vented to the atmosphere at the top. For a full reservoir, find the gauge pressure that the water has at the faucet in (a) house A and (b) house B. Ignore the diameter of the delivery pipes.
Explanation / Answer
Since the density of water is 1000 kg/m^3 and we have 3.22 X 10^5 kg of water in the sphere, we can find the diameter of the sphere.
Density = m/V
1000 = 3.22 X 10^5/V
V = 322 m^3
Volume of a sphere is 4/3pir^3
322 = 4/3(pi)(r^3)
r = 4.25 m
The diameter = 2r = 8.5 m
Thus the height of the water from the top of the tower to ground = 8.5 + 15 = 23.5 m
The pressure = pgh
At faucet A, Pressure = (1000)(9.8)(23.5) = 2.30 X 10^5 Pa
At faucet B, Pressure = (1000)(9.8)(23.5 - 7.3) = 1.59 X 10^5 Pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.