You are contemplating the purchase of a \"telescopic\" lens for your reflex came
ID: 2245365 • Letter: Y
Question
You are contemplating the purchase of a "telescopic" lens for your reflex camera so that you can take pictures of birds from a distance that does not disturb them. The lens you are looking at is specified to be able to zoom to a focal length of 500.0 mm. With this lens from what distance could you photograph a bird that is 135.00 mm tall so that the height of its image would just fill the 35.00 mm dimension of a standard 25.00 x 35.00 mm film negative? Give the distance of the bird as its distance from the lens, in meters.
Explanation / Answer
Start with M = h'/h = q/p
35/135 = q/p
.259p = q
Now apply 1/f =1/p + 1/q
1/500 = 1/p + 1/.259p
1/500 = 1.259/.259p
629.5 = .259p
p = 2430 mm
That is 2.43 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.