A 20 cm x 40 cm door sign (20 kg) is hung from the ceiling with two 30-cm rigid
ID: 2245974 • Letter: A
Question
A 20 cm x 40 cm door sign (20 kg) is hung from the ceiling with two 30-cm rigid steel bars
(massless) as shown. A putty of 100-grams, traveling at 20 m/s, struck the center of the sign and
stuck there. What is the max angle this sign will swing up to? (Moment of inertia of rotating a
rectangular plate along its edge is = 1/3 Ma^2).
Explanation / Answer
Moment of intertia of plate=ma^2/3+md^2=2.067kgm^2
moment of inertia after putty has stuck=2.083kgm^2
Conserving energy,
0.5mv^2=Mgh
h=0.1015cm
Rise=L(1-Cos(theta))
L=0.4m
SOlving for theta,
theta=41.74 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.