Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 20 cm wrcnch is used to generate a torque at a bolt. A force of 50 N is applie

ID: 1522233 • Letter: A

Question

A 20 cm wrcnch is used to generate a torque at a bolt. A force of 50 N is applied at the end of the wrench at an angle of 60 degrees to the wrcnch. The torque generated at the bolt is, A) 4. 9 Nm B) 5. 7 Nm C) 6. 0 Nm D) 7. 5 Nm E) 8. 7 Nm 10. A 10 kg object has a moment of inertia of 1. 25 kg m^2. If a torque of 2. 5 Nm is applied to the object, the angular acceleration is, A) 10 rad/s^2 B) 8 rad/s^2 C) 6 rad/s^2 D) 4 rad/s^2 E) 2 rad/s^2 11. A mass m 1 (1. 0 kg) is connected by a light string that passes over a pulley of mass M (4. 0 kg) to a mass m2 (2. 0 kg) sliding on a frictionless incline as shown in the figure. There is no slippage between the string and the pulley. The pulley has a radius of 25 cm and a moment of inertia of 1/2 MR^2. The angle is 60 degrees, then what is the acceleration of ml? A) 0. 0 m/s^2 B) 1. 2 m/s2 C) 1. 8 m/s^2 D) 2. 2 m/s^2 E) 2. 8 m/s^2

Explanation / Answer

9) T = rFsin(theta) = 0.2*50*sin(60)

Torque = 8.7 N.m

correct option is (E)


10) m =10 kg, I =1.25 kg.m^2, T =2.5 Nm

Torque = I(alpha)

2.5 = 1.25*alpha

alpha = 2 rad/s^2

correct option is (E)

11) T1- m1g = m1a

T - 1*9.8 = 1*a ... (1)

-T + m2gsin(60) = m2a .

-T +(2*9.8*cos(60)) = 2*a ..(2)

By solving (1) and (2)

a = 0 m/s^2

correct option is (A)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote