The drawing shows a square, each side of which has a length of L = 0.250 m. Two
ID: 2250514 • Letter: T
Question
The drawing shows a square, each side of which has a length of L = 0.250 m. Two different positive charges q1 and q2 are fixed at the corners of the square. Find the electric potential energy of a third charge q3 = -4.00 x 10-9 C placed at corner A and then at corner B. q1=1.5x10-9 C and q2=4.0x10-9 C.
The drawing shows a square, each side of which has a length of L = 0.250 m. Two different positive charges q1 and q2 are fixed at the corners of the square. Find the electric potential energy of a third charge q3 = -4.00 times 10-9 C placed at corner A and then at corner B. q1=1.5x10-9 C and q2=4.0x10-9 C.Explanation / Answer
length of side of square L = 0.250 m
the electric potential energy of charge q3 when placed at corner A is
U1 = k x (q1q3/L)
where k = (1/4pi x e_o) = 9 x 10^9 Nm^2/C^2
the electric potential energy of charge q3 when placed at corner B is
U2 = k x (q2q3/L)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.