Most gasoline engines in today\\\'s automobiles are belt driven. This means that
ID: 2253152 • Letter: M
Question
Most gasoline engines in today's automobiles are belt driven. This means that the crankshaft, a rod which rotates and drives the pistons, is timed to the camshaft, the mechanism which actuates the valves, by means of a belt. Starting from rest, assume it takes t = 0.0100 s for a crankshaft with a radius of r1 = 4.75 cm to reach 1550 rpm. If the belt doesn't stretch or slip, calculate the angular acceleration, ?2, of the larger camshaft, which has a radius of r2 = 9.50 cm, during this time period.
?2=_________rad/s^2
Explanation / Answer
1550 rpm = 162.23 rad/s
When connected with a belt, angular vel. * rad = constant
162.23*4.75 = r2 * 9.5
r2 = 81.12 rad/s
angular acceleration = 81.12 / 0.01 = 8112 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.