Gigantic pinball machine: A pinball (solid sphere of mass= 0.2 kg, outer radius=
ID: 2253503 • Letter: G
Question
Gigantic pinball machine:A pinball (solid sphere of mass=0.2 kg, outer radius=0.2 m) is cocked back 0.8 m on a spring (k= 50 N/m), and fired onto the pinball machine surface, which is tilted.
only need solution for part c.
c.) When the pinball is 2.5 m above its initial location (on the way up), find its linear and angular speeds.
A pinball (solid sphere of mass=0.2 kg, outer radius=0.2 m) is cocked back 0.8 m on a spring (k= 50 N/m), and fired onto the pinball machine surface, which is tilted.
Explanation / Answer
a)the initial energy stored in the spring is
E = (1/2)kd^2
where k = 50 N/m and d = 0.8 m
b)let h be the maximum height
we know that
(1/2)kd^2 = m x g x h
or E = m x g x h
or h = (E/m x g)
where m = 0.2 kg and g = 9.8 m/s^2
c)the speed of the ball is
v1 = (2gh1)^1/2
where h1 = 2.5 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.